siana
11 مهر 1401 - 11:34

از قیاسش خنده آمد خلق را/ ۲۰ پرده از بی‌طرفی، صحت و شفافیت BBC فارسی

بی بی سی فارسی که این روزها به دلیل عملکردش زیر تیغ کارشناسان رسانه قرار داده به تازگی مدعی شده که مطالبش شامل «بی‌طرفی، صحت و شفافیت» است، در این گزارش این ادعا را فقط در اخبار چند روز گذشته مورد بررسی قرار دادیم.

از شایعه تا واقعیت: شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و رسانه‌هایی که داعیه حرفه‌ای بودن داشتند بار دیگر و در یک بزنگاه، پرده از نقاب خود برداشتند و آتش بیار معرکه شدند.

از شایعه تا واقعیت:برخلاف دیدگاه غیرحرفه‌ای و استانداردوگانه‌ای که بی‌بی‌سی فارسی در ۲ هفته اخیر به معرض نمایش گذاشته رسانه خاندان سلطنتی انگلیس مدعی شده که روایت‌های صادقانه و بی‌طرفانه را منتشر می‌کند.

برای بررسی این ادعای بی بی سی فارسی کافی است که به چند روز پیش برگردیم.

* از این به بعد همه برنامه ها برای تو!

* از این به بعد همه برنامه ها برای تو!بی‌بی‌سی فارسی در زمان فوت ملکه الیزابت دوم، تمام اخبار خود را تعطیل به تمام انرژی و آنتن خود را به فوت ملکه ۹۶ ساله که کمترین ارزش خبری برای مخاطب فارسی زبان به خصوص ایرانیان ندارد، اختصاص داد.

* زیرپاگذاشتن اصول خبرنویسی فقط به خاطر ملکه

* زیرپاگذاشتن اصول خبرنویسی فقط به خاطر ملکهآن‌ها حتی با زیرپا گذاشتن دیگر قواعد خبرنویسی برای پیرزنی که در کارنامه او جنایت‌های فراوانی دیده می‌شود، پستی با تیتر «ادای احترام رهبران جهان به ملکه‌ای خوش قلب» منتشر می‌کند.

این رسانه  مدعی آزادی بیان که در بزنگاه ها از مخاطبان خود درخواست می‌کند تا نظراتشان را درباره موضوعات مختلف برایشان ارسال کنند، درباره این موضوع  حتی حاضر نشد بخش نظرات صفحات خود را باز بگذارد.

* همه باید سیاه بپوشند

* همه باید سیاه بپوشندالزام تمام مجریان و عوامل شبکه به پوشیدن لباس مشکی مجریان زن و کراوات مشکی برای آقایان هم برگ دیگری از عدم وابستگی این رسانه را ورق زد.

* دروغ درباره سلامت رهبری

* دروغ درباره سلامت رهبریاین رسانه مدعی چند هفته پیش شایعه عدم سلامت جسمانی رهبر انقلاب را پخش کرد، ادعایی که با حضور ایشان در مراسم عزاداری اربعین در حسینیه امام خمینی(ره) نقش برآب شد.

* بی بی سی قبل از همه علت فوت را تشخیص داد

* بی بی سی قبل از همه علت فوت را تشخیص داداما همزمان با فوت مهسا امینی، دور جدیدی از تحرکات این شبکه لندنی آغاز شد. در ابتدا این رسانه بدون آنکه بعد از چند هفته مشخص شده باشد که دلیل فوت مهسا امینی چه بوده، شایعه ضرب و شتم وی را مطرح کردند.

* داغ کردن اسم رمز مهسا امینی به هروسیله ای/ در لندن خبری نیست

* داغ کردن اسم رمز مهسا امینی به هروسیله ای/ در لندن خبری نیستاین رسانه در اقدامی بی‌سابقه روزانه بیش از ۱۰۰ پست تلگرامی و اینستاگرامی را بدون آن که محتوایش صحت سنجی شده باشد، پخش کردند. این درحالی است که هیچ اخباری درخصوص بزرگترین تجمعات اعتراضی در لندن منتشر نکردند و آن را بایکوت کردند.

* بایکوت  اجتماع میلیونی

* بایکوت  اجتماع میلیونیهمچنین بی بی سی فارسی در حالی مدعی انتشار اخبار بی طرفانه است که اخبار اعتراضات چند صد نفره را بارها بازنشر می‌دهد اما هیچ خبر، عکس و یا فیلمی از اجتماع میلیونی مردم در محکومیت اغتشاشات اخیر را منتشر نکرد.

اما این اعای بی‌طرفی و انتشار آن را در تمام خروجی‌های بی‌بی‌سی فارسی بیشتر نشان دهنده آن است که مدیران و سیاستگذاران این شبکه هم متوجه عدول بی‌بی‌سی فارسی از استانداردها شده اند و می خواهند به هرترتیبی شده روی این موضوع سرپوش بگذارند. غیر از انتشار رگباری اخبار تایید نشده از اتفاقات ایران، به چند نمونه از روش‌های آمدنیوزی، بی بی سی فارسی در روزهای اخیر اشاره می‌شود:

* تغییر ادبیات؛  وقتی عداوت ها آشکارتر می شود

* تغییر ادبیات؛  وقتی عداوت ها آشکارتر می شوداگر تا پیش از این بی‌بی‌سی فارسی سعی می‌کرد تا عصبانیت خود از مردم ایران را در پشت لایه‌هایی از کلمات مخفی کند اما این بار آشکارا نظر خودش را در قالب تیترهایی از داخل فیلم‌ها منتشر می‌کند.

* تحریک و آموزش مقابله با نیروهای نظامی

* تحریک و آموزش مقابله با نیروهای نظامیبی‌بی‌سی فارسی این روزها سطح خودش را تا شبه‌رسانه هایی مانند آمدنیوز پایین آورده و فیلم هایی را منتشر می‌کند که به نوعی آموزش افراد برای درگیری با پلیس است.

* انتشار اخبار یک حادثه برای چند موضوع

* انتشار اخبار یک حادثه برای چند موضوعبی‌بی‌سی فارسی این روزها آنقدر به دریوزگی افتاده که فیلم‌های از تجمعات را که چند روز پیش خودش منتشر کرده بود را با عنوان فیلم های تازه رسیده به بی‌بی‌سی منتشر کرد.

* عکس نوروز مریوان به جای مهر اشنویه

* عکس نوروز مریوان به جای مهر اشنویهبی‌بی‌سی فارسی حتی برای بغرنج نشان دادن اوضاع برخی شهرها مانند اشنویه، دست به جعل اخبار هم زد. این رسانه مدعی حرفه‌ای گری عکسی مربوط به نوروز در مریوان را به عنوان اغتشاشات اشنویه روی خروجی های خود منتشر کرد.

* انتشار اخبار بی‌سند و غیرقابل اثبات

* انتشار اخبار بی‌سند و غیرقابل اثباتاین رسانه لندنی که خودش را بی‌طرف هم معرفی کرد، در روزهای ناآرام ایران، بارها اخبار دروغ و تایید نشده ای از جمله هک سایت مجلس شورای اسلامی، وزارت تعاون و ... را منتشر کرد؛ اخباری که همه آن‌ها تکذیب شدند و نشان داد که آن ها حتی زحمت یک جستجوی ساده هم را پیش از انتشار اخبار به خود نمی دهند.

* ادعای یک فرمانده خیالی سپاه

* ادعای یک فرمانده خیالی سپاهدر ادامه انتشار اخبار بی‌سند BBC فارسی، آن‌ها با جعل عنوان «یک فرمانده ارشد سابق سپاه» از قول او مدعی شدند که به گفته منابع موثق! در پزشکی قانونی ایران، دلیل به اغما رفتن و مرگ مهسا امینی «آسیب به جمجمه» تشخیص داده شده است. این درحالی است که اولاً فردی به نام «بختیار» که بی‌بی‌سی به او استناد کرده هیچگاه در بین فرماندهان ارشد سپاه وجود نداشته و ثانیاً او بیش از آنکه ماهیت سپاهی داشته باشد طبق آنچه از جستجو درباره وی برمی‌آید همسر «فریبا داوی مهاجر» از چهره‌های فراری و اپوزیسیون بوده است!

*  نامه بدون نام و امضا

*  نامه بدون نام و امضابی بی سی فارسی در ادامه مطالب بی سند و غیرقابل اثبات خود نامه‌ای منتسب به برخی طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیه در تهران، مشهد و قم منتشر کرد که در آن مدعی شده از سوی دفتر رهبر انقلاب در قم که تحت مدیریت آقای مجتبی خامنه‌ای است به دفتر مراجع عظام تقلید، نامه تهدیدآمیزی ارسال شده تا مبادا در این ایام، واکنش انتقادی نشان دهند!

اما این رسانه اولاً نمی‌داند دفتر رهبر انقلاب در قم زیر نظر فرزند ایشان نیست و ثانیاً مراجع همواره مواضع انتقادی خود را نسبت به مشکلات ابراز می‌کند  ثالثاً این نامه بدون نام و امضاء  است و هرکسی می تواند چنین ادعایی را مطرح کند.

* برملا شدند BBC فارسی توسط پدر حدیث نجفی

* برملا شدند BBC فارسی توسط پدر حدیث نجفیدر پایان هم برای روشن شدن ابعاد بیشتر عملکرد بی بی سی فارسی بد نیست گفت‌وگویی از پدر حدیث نجفی ببینید که چگونه دروغ های این رسانه دروغگو را یکی یکی برملا می‌کند. دختر جوانی که بی بی سی فارسی چندین روز از پیکر و نام او بهره‌برداری سیاسی و رسانه‌ای کرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 766133